Yılbaşında PTT yapmak ne demek?

PTT… Normalde PTT’nin açılımı Posta Telefon Telgraf demek. Bunun dışında Kargo, havale, ödeme, devlet işleri, KGS-OGS gibi işlemler de yapılabilir. Ancak yılbaşlarında PTT yapmanın bambaşka bir anlamı var.

Yılbaşında PTT yapmak bir kısaltma ve ‘Pijama, Terlik, Televizyon‘ anlamına geliyor. Bir kişi, “Yılbaşında nerede gireceksin?” sorusuna PTT cevabını veriyorsa yeni yılı evinde karşılayacağı anlamına geliyor.

Paramparça dizisindeki yalı nerede? – tıklayın

Pijama ve terlik bir evin rahatlık ritüelini anlatıyor. Televizyon da televizyon izleyeceğini…

PTT için ikinci Twitter’lı açılım

PTT yapmak tabii ki uzun yıllardan beri söylenen bir kısaltma. Hayatımıza giren teknolojik yeniliklerle birlikte dil de değişiyor.

PTT’nin yeni nesil açılımı Pijama, Terlik, Twitter… Bu kısaltma da yine yılbaşını evinde geçirecek ama internet girecekler için…

BİR DE PPT VAR

Bazı kişiler PTT yerine PPT demeye başladı. PPT’nin de açılımı Pijama, PC, Televizyon demek. Bir yandan bilgisayar başında olup diğer yandan televizyon izleyip yeni yıla girecekler bu kısaltmayı kullanmaya başladı.

Tabii ki iki yukarıdaki iki farklı kısaltmanın temelinde yılbaşını evde geçirmek var.

YILBAŞI GECESİ İNTERNETTE NELER OLUYOR?

1) PTT yapmanın ruhuna uygun olarak internette en çok konuşulan konulardan biri televizyon hakkında… Twitter’da geçen yıllarda yılbaşında konuşulan konulardan ilki Victoria’s Secret olmuştu. Cnbc-e kanalını her yıl gece yarısında Victoria’s Secret defilesini ekrana getiriyor. Defileyi seyredenler yaptıkları yorumlar Victoria’s Secret başlığının TT olmasını sağlamıştı.

2) Bir diğer ilgi çeken konu yine PTT ruhuna uygun olarak yine televizyon hakkında. Star TV logo değişimi yeni yılla birlikte yapınca yorumlar da peş peşe gelmişti. Genel olarak beğenilmediğine dair yorumlar yapılmıştı. Star TV daha sonra logoda birkaç ufak değişiklik yaptı. Hala aynı logoyu kullanıyor.

3) Yeni yıla girenlerin uğrak mekanı son yıllarda Nişantaşı oluyordu. Işıklandırma, kutlamalar ve konserlerle birlikte binlerce kişi geceyi Nişantaşı sokaklarında geçiriyordu. Bazı yerlerde gerçek anlamda adım atacak yer olmuyordu. İnsanlar da bu eğlenceli dakikaların fotoğraflarını paylaşıyordu. Nişantaşı başlığı da Twitter’da TT oluyordu. Ancak 2015’e girerken aynı coşku olacağa benzemiyor. Çünkü bu yıl büyük bir kutlama yapılmayacak.