Whiplash zillerin (davulun) üzerinde neden İstanbul yazıyor?

Whiplash filmini izleyen Türk seyircilerin dikkatini bir ayrıntı çekti. Andrew’un çaldığı davulun zillerin üzerinde İstanbul yazıyordu. İşte nedeni…

Aslında en iyisi olayı en başından anlatmak… Davul setlerindeki ziller, bateristlerin dikkat ettikleri konulardan biri. El yapımı bir zil asla diğer zillerle aynı olmaz. El yapımı zilin tınısı eşsizdir, başka bir zilde aynı tınıyı bulamazsınız. Bateristler yeni bir zil alacakları zaman bazen yüzlerce zili denerler. Ayrıca, ziller bir zamandan sonra kırılır, çatlar, kullanılamaz hale gelir. Bateristlerden “Çok güzel bir zilim vardı ama kırıldı” diye bir söz duyabilirsiniz. Zilinin çok güzel tını, ses verdiğini anlatıyordur. Artık bire bir aynı ses veren bir zil bulamayacaktır.

EL YAPIMI ZİLLER

El yapımı zilleri, uzun süre İstanbul’da yaşayan Ermeni aile Zilciyan’lar üretti. Zilciyan ailesi, daha sonra ABD’ye yerleşti. Geride bıraktığı çırakları, ustalarından öğrendikleri zanaatı ‘İstanbul’ zilleri adıyla devam ettirdiler. Ancak çıraklar, el yapımı zil işinde tek bir şirket olarak başladıkları ticaret hayatında anlaşmazlıklar sonucunda bölündüler. Şu an İstanbul Mehmet, İstanbul Agop, Bosphorus, Turkish, Amedia, Masterwork, Pasha ve Diril olmak üzere farklı firmalar var.

Whiplash filmi hakkında ilginç bilgiler için tıklayın

Yabancı davulcular genelde Zilciyan zillerini tercih ediyor. Türk müzisyenler ise genellikle yerli yapım zilleri kullanıyor. İstanbul zilleri için dünya markası diyenler oluyor. Ama bu pek doğru değil. Genel olarak Zilciyan markası sektörü domine ediyor.

WHIPLASH FİLMİNDE İSTANBUL ZİLLERİ

Whiplash filminde zillerin üzerinde neden İstanbul yazdığının hikayesi böyle. İstanbul, bir davul zili markası ve Andrew karakteri, Whiplash filminde davulunda İstanbul Agop zillerini kullanıyor.

Filmin sanat yönetmeni İstanbul Agop ve Bosphorus şirketlerinden  Whiplash’te kullanmak için ziller istedi. İki şirket de memnuniyetle çeşitli ziller gönderdi. Whiplash’in çekimleri sona erince ziller de şirketlere geri gönderildi.

Whiplash – İstanbul Agop zilleri izle

İSTANBUL ZİLLERİ NASIL YAPILIYOR?

Yukarıdaki videoda İstanbul zillerinin karışımının kalıplara nasıl dökümünü ve işçiler tarafından nasıl dövüldüğünü görüyorsunuz.

Bir zilin fiyatı genel olarak 300 ila 1000 lira arasında değişiyor.

Ekşisözlük‘te İstanbul zilleri hakkında yapılmış birkaç yorum şöyle:

  • Yabancı websitelerinde ABD’deki ziller hakkında fikir sorduğunuzda eğer Türk olduğunuzu biliyorlarsa terslenmenize sebep olan birkaç şeyden biri. ‘En iyileri orada üretiliyor zaten, bizim sana sormamız lazım’ diye ayar veriyorlarmış.
  • Şu anda bu zilleri kullanan ünlü gruplardan bazıları şunlardır; Haggard, The Rasmus, Orphaned Land, Cake, Groove Armada, Gnarls Barkley…