Tess Gerritsen İstanbul Kitap Fuarı’nda imza günü

Tess Gerritsen İstanbul Kitap Fuarı’nda.

Tess Gerritsen İstanbul Kitap Fuarı’nda imza günü hakkında bilgiler…

Çin asıllı ABD’li yazar Tess Gerritsen, Tüyap İstanbul Kitap Fuarı 2014 için ülkemize gelecek.

Tess Gerritsen ne zaman ne zaman, hangi tarihlerde kitaplarını imzalayacak?

Tess Gerritsen, 8-16 Kasım tarihleri arasında düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı’na katılacak. Martı Yayınları standında 9 – 15 Kasım tarihlerinde saat 15.00‘te kitaplarını imzalayacak.

Tess Gerritsen bir de Üsküdar Üniversitesi’nde adli tıp uzmanı Prof. Dr. Sevil Atasoy ile bir söyleşi gerçekleştirecek. Söyleşi 11 Kasım Salı günü 14.00 – 17.00 arasında yapılacak.

İki ünlü isim,  ‘Romanlarım için nereden ilham alıyorum?’, ‘Hikayeler için bu fikirler nasıl doğuyor?’, ‘Romanlara bilim ve adli tıp nasıl dahil edilebilir?’ ve ‘Farklı konularda araştırmalarımı nasıl yapıyorum?’ konularında konuşacak.  Tess Gerritsen, ayrıca genel olarak yazma süreci ve yayınlatma süreci ile ilgili konularda öğrencileri aydınlatacak.

 

Tess Gerritsen kimdir?

1953 Kaliforniya doğumlu olan Tess Gerritsen aslında bir doktor. Gerritsen Stanford Üniversitesi’nde antropoloji dalında lisansını tamamladı. Sonrasında Kaliforniya Üniversitesi’nde tıp bölümünü bitirdi. Doğum iznine ayrıldığı dönemde yayımlanan ilk kitabı Geceyarısından Sonra Gelen Telefon’u (1987) yazdı. Bu kitaptan sonra sekiz kitap daha yazdı.

En çok satanlar listesini alt üst eden “Hasat” tan sonra eğitimi Tıp bilgisini de kullanarak tıbbi gerilim romanları yazmaya başladı. Kitapları 40 dile çevrilen yazar dünyada 25 milyonun üzerinde okura ulaştı. Son kitabı Die Again’in Türkçe baskısı İstanbul Kitap Fuarı’na kadar yetiştirilecek.

Cerrah, Gece Yarısından Sonra, Günahkar, Çırak, Sona Kalan gibi kitapların yazarı olan Tess Gerritsen, cnbc-e kanalında yayınlanan Rizzoli ve Isles yaratıcı ekibinde yer alıyor. Rizzoli ve Isles dizisi Tess Gerritsen’in romanlarından yola çıkılarak yazıldı.

Tess Gerritsen Rizzoli&Isles yaratıcı ekbinde

 

Tess Gerritsen, Rizzoli & Isles serisinde zeki ve titiz adli tıp doktoru Maura Isles karakterinde kendisinden de bir parça olduğunu kabul ediyor.

BİR SOHBETTEN ÇIKAN ROMAN

Ünlü yazar, 1996 yılında yazdığı Hasat kitabı hakkında şu açıklamaları yapmıştı:

“Yıllar önce bir yemek davetinde emekli bir polisle tanışmıştım. Kendisi bir dönem Rusya’da bulunmuş. Bana yaşadıklarını anlatmaya başlamıştı. Moskovalı meslektaşları ona sokaklardan kaçırılan yetim çocukları anlatmıştı. Suçluların organ ticareti yaptığına ve bu çocukları kaçırarak organlarını çaldığına inanıyorlardı. Anlattığı bu hikâye beni dehşete düşürdü. Haftalarca kayıp Rus yetimleri aklımdan çıkmadı. Onlar hakkında bir kitap yazmam gerektiğini biliyordum. Bu hikâyeyi tüm medikal, adli tıp ve otopsi detaylarıyla anlatmalıydım. Nihayetinde bir doktor olarak bu bilgileri detaylı bir şekilde biliyordum. Bir otopsi odası nasıl görünür, nasıl kokar, her şeyi biliyordum”