Terminator: Genisys – Yaratılış fragman (Video izle)

Terminator: Genisys – Yaratılış fragman (Video izle)

Terminator hayranlarına müjde! Terminator serisinin 5’nci filmi Terminator: Genisys‘ın 2 buçuk dakikalık ilk fragmanı çıktı.

Terminator: Genisys fragmanı

Terminator: Genisys filmi Terminatör: Yaratılış olarak Türkçe’ye çevrildi.

Kim hakkında ayrıntılar…

Terminator: Genisys’in yönetmeni Alan Taylor, daha önce Thor: The Dark World filmini yönetti. Taylor’ın kariyerinde hep televizyon dizilerinin yönetmenliği oldu. Yönettiği diziler arasında Game of Thrones, Mad Men, Lost, Sex and the City, Six Feet Under, Oz gibi önemli diziler var. Tabii ki Taylor bu dizilerin tüm bölümlerini yönetmedi. Mesela Lost’un 1, Oz’un 2 bölümünde yönetmen koltuğuna oturdu.

Filmin senaryosunu James Cameron ve Mark Jones yazdı. James Cameron serinin ilk 2 filminin yönetmenliğini yapmıştı. Bu efsane serinin en yaratıcısı olarak biliniyor.

Terminator serisinin efsane oyuncusu Arnold Schwarzenegger yine yokedici olarak rolüyle karşımızda.

terminatör yaratılış

Sarah Conner rolünde Emilia Clarke rol alacak.

John Conner rolünde ise Jason Clarke olacak.

Bir diğer önemli olan Kyle Reese rolünü ise Jai Courtney aldı.

Terminator Efsanesi hakkında kısa bir tarihçe

Orijinali Terminator (törminaytır diye okunuyor) ama Türkiye’de Terminatör diye yazıp telaffuz ediyoruz. Tam Türkçe karşılığı ise Yokedici…

İlk Terminator filmi 1984 yılında çekildi. 2029 yılından gönderilen 1984 yılına gönderilen Cyborg, gelecekte insanlığın direniş lideri olacak John Conner’ı doğuracak olan Sarah Conner’ı öldürmekle görevlidir. Yine gelecekten gönderilen asker Kyle Reese, Sarah Conner’ı korumakla görevlidir. Bir yanda bir makina, diğer yanda etten-kemikten ama Sarah Conner’ın hayatının ne kadar kıymetli olan bir insan… Makina Sarah’ın peşine düşer, Kyle de geleceğin liderinin annesini korur.

Bu bilim-kurgu film büyük bir başarı elde etti. 6 milyon dolara çekilen Terminator, sadece ABD’de 38 milyon dolar hasılat elde etti.

İkinci film Terminator: Judgment Day (Terminatör: Mahşer Günü) 1991 yılında geldi. Bu kez filmin bütçesi 100 milyon dolardı. İkinci film, birinci filmi bile gölgede bırakan bir beğeni kazandı.

Serinin ilk iki filmi sadece bilim kurgu sinemasında değil, tüm sinema tarihinde önemli bir yer aldı.

Ancak ilk iki filmden sonra gelen iki film için aynısını söylemek mümkün değil. 3’üncü film Makinelerin Yükselişi ve 4’üncü film Kurtuluş, Terminator hayranları için düş kırıklığı oldu.

Zaten bu da imdb puanlarına da yansıdı, Makinelerin Yükselişi 6.4, Kurtuluş 6.7 puan aldı.