Paramparça dizisindeki yalı nerede? (Edip Efendi Yalısı)

Paramparça dizisinde yalı sahneleri nerede çekiliyor?

Star TV’nini Paramparça dizisinde Erkan Petekkaya (Cihan) ve Ebru Özkan (Dilara) çifti çok zengin bir aileyi canlandırıyor. Burak Tozkoparan (Ozan) ve Leyla Tanlar (Cansu) da çocuklarını oynuyor.

Paramparça dizisi Kandille‘deki 1753 yapımı Edip Efendi Yalısı‘nda çekiliyor. Yapım şirketi yalıyı aylık 50 bin dolara kiraladı. Edip Efendi Yalısı 75 milyon dolar değerinde.

Paramparça dizisinin çekildiği Edip Efendi Yalısı’nın tarihi 

Osmanlı İmparatorluğu ve Japonya arasında yürütülen ticari görüşmelere ev sahipliği yapmak üzere inşa edildi. Yalının ilk sahibi Muammer Efendi’ydi. Yıllar içinde birkaç kez el değiştiren yapı, 1887 yılında yalıya adını veren Maliye Bakanı Edip Efendi tarafından satın alındı.

Ancak Edip Efendi sadece 1 yıl bu yalıda yaşayabildi, 1888 yılında hayatını kaybetti. Ölümünden sonra yalı, iki oğlu arasında paylaşıldı. Ancak yıllar içinde harap bir hale geldi.

Yalı 27 yıldan beri Mengenecioğlu ailesine ait. Yalı restorasyondan sonra şu anki halini aldı. Yalı 2 bin 600 metrekarelik alanı ile İstanbul Boğazı’ndaki en büyük yalılardan biri ve tüm klasik Osmanlı evleri gibi harem ile selamlık olmak üzere iki bölümden oluşuyor.

1200 metrekarelik alana yayılmış olan harem kısmının birinci katında iki yatak odası, bir yemek odası, bir oturma odası, bir kütüphane ve bir de mutfak bulunuyor. Şu anda da Paramparça dizisine ev sahipliği yapıyor.

paramparça yalı

Kandilli nerede?

Kandilli, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alıyor. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’yle Boğaziçi Köprüsü’nün arasında bulunuyor.

Üsküdar ilçesine bağlı. Anadoluhisarı ile Vaniköy arasında yer alıyor.

Kandilli’ye gitmek için Çengelköy’den sırasıyla Abdullahağa Caddesi’ni, Yalıboyu Caddesi’ni, Kuleli Caddesi’ni, Vaniköy Caddesi’ni takip etmek gerekiyor. Böylece Kandilli Caddesi’ne ve tabii ki Kandilli’ye gelmiş oluyorsunuz.

Kandilli harita – Haritanın büyük halini görmek için resmin üstüne tıklayınız…

kandilli harita