Medcezir 58. bölüm Yaman ve Mira dilek dilediği park nerede

Medcezir 58. bölüm Yaman ve Mira’nın aşk sahnelerine sahne oldu. Yaman ve Mira’nın dilek diledikleri park nerede?

Medcezir 58. bölümde Yaman ve Mira, kaçırılma olayından sonra bir parka gitti. Medcezir 58. bölüm etiketi  #birdilekdiledim de bu sahneden geldi. Bu parkın adı Emirgan Korusu… Emirgan Korusu’nda ünlü bir dilek ağacı yok. Dilek ağacını büyük bir ihtimalle set ekibi hazırladı. Ancak bundan sonra Medcezir hayranları o ağacı bir dilek ağacına çevirebilir.

EMİRGAN KORUSU NEREDE, NASIL GİDİLİR, TARİHİ?

Medcezir 58. bölüm çekildiği Emirgan Korusu, adı üzerinde Emirgan’da…

Avrupa Yakası‘nda, Sarıyer ilçesine bağlı… Emirgan Korusu, Emirgan-İstinye semtleri arasında yer alıyor.

Koru, 17. yüzyılda Osmanlı padişahı IV. Murad tarafından İranlı Emir Güne Han’a armağan edildi. Daha önce Feridun Bahçeleri olarak anılan bölge bundan sonra Emirgân Korusu olarak anılmaya başlandı. Yüzyıllar boyunca pek çok kez el değiştirdi. 19. yüzyılda Osmanlı Padişahı Abdülaziz tarafından Mısır Hıdivi İsmail Paşa’ya verildi. 1871-1878 yılları arasında koru içinde 3 köşk yaptırıldı. Günümüze de ulaşan bu köşkler Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk olarak anılıyor. 1940 yılında dönemin İstanbul Belediye Başkanı Lütfi Kırdar‘ın girişimiyle kamulaştırılıp park olarak düzenlenerek halka açıldı.

emirgan korusu

Medcezir 58. bölüm çekildiği Emirgan Korusu – nasıl gidilir?

  • Emirgan Korusu’na otobüsle şu şekilde gidebilirsiniz.
  • Sarıyer, İstinye, Bahçeköy yönünden 25E, 42T ve 40T otobüsleriyle
  • Kabataş yönünden 25E, 40T ve 22RE otobüsleriyle
  • Mecidiyeköy yönünden 29Ş otobüsleriyle
  • Zincirliköy yönünden 40B otobüsleriyle Emirgan Korusu’na gidilebilir.

Anadolu Yakası’ndan vapurla Beşiktaş’a geçip Beşiktaş-Ortaköy yolundan geçen otobüslerine binebilirler.

Emirgan Korusu harita

Büyük halini görmek için haritanın üzerine tıklayabilirsiniz.

Emirgan Korusu harita

Emirgan Korusu hakkında yorumlar

Mekanist’te yer alan birkaç yorum şöyle:

  • İstanbul’da nefes alınabilecek bir yer. Ancak bayram günleri ve lale zamanı çok kalabalık oluyor. Dolayısıyla keyif almak güçleşiyor. Diğer günler daha iyi. Eğer araba ile gidildiyse otopark ücretli. Özellikle sonbaharda ve ilkbaharda çok güzle oluyor.
  • Doğa ile baş başa kalayım derken insan seli ve trafiğin ortasında kalmak. Siz siz olun 23 Nisan gibi resmi bayramlarda buraya gelme hatasında bulunmayın. Öncelikle buraya gelmeniz için Bebek’e kadar uzamış sahil trafiğini aşmanız gerekecek. Sonrasında bir piknik masası kapabilmek için bütün parkı tavaf edecekseniz. Oturup kafamı dinleyim, kuş sesleri içimi rahatlatsın dediğinizde çocuk gürültüleri ve bağrış çağrışlar dışında hiçbir şey duymayacaksınız.
  • İçerisinde bulunan 3 köşkte açık büfe kahvaltı var ancak ben ördeklerin yüzdüğü havuzun kenarında simit-ayran yemeyi tercih edenlerdenim.