Kardeş Payı 2. sezon nerede çekiliyor?

Kardeş Payı 2. sezon başladı. Ancak kahramanlarımız ilk sezonun çekildiği İstanbul’da değiller. Kardeş Payı 2. sezon nerede çekiliyor.

Star TV’nin dizisi Kardeş Payı 2. sezon Sivas‘ın Divriği ilçesinde çekiliyor.

Kardeş Payı’nın birinci sezonunda Metin ile Ali, bor ile çalışan araba yaptıktan sonra başları derde girmişti. Otomobille ilgisi olan kim var, kim yoksa evlerinden alınıp güvenli bir yere götürülmek üzere minibüslere bindirilmişti.

Şimdi tüm mahalle Divriği’de yaşıyor. Gizli kimlikleriyle kimsenin onları bulamayacaklarını düşünüyorlar.

7’DEN SONRA YEMEK BULUNAMAYAN YER: DİVRİĞİ

Ekşisözlük’te Kardeş Payı 2. sezon çekildiği Divriği’yi ziyaret eden bir yazar ilçe hakkındaki şunları yazmış:

“Anlatılanlara göre demir madeninin özelleştirilmesinden sonra eski parlak günlerine veda etmiş. Hızla göç vermeye başlayarak nüfusu 12 bine kadar düşmüş. Sosyal olanakları sınırlıdır. Öyle ki saat 6-7’den sonra yemek yenecek yer bile zor bulunur.

Köyleri birkaçı hariç olarak alevidir. Benim gibi İç Anadolu çıkışlı biriyseniz sizi oldukça şaşırtır. Buyur edilirsiniz, her çaldığınız kapıda ikram edilen çayları içmekten mideniz bayılır. Merhaba diyerek selamlaşmak hoşunuza gider. Tanıştığınız kişiler yüzlerinde sen de bizdensin manasındaki bir gülümsemeyle ismin ne güzelmiş der falan. Merkezinde Alevi de Sünni de bulunur. Katıldığımız aşure şenliğinde görülmüştür ki kardeşçe yaşamaktadırlar”

divriği

DİVRİĞİ HAKKINDA BİLGİLER

Kardeş Payı 2. sezon çekildiği Divriği coğrafik olarak Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. İlçe, Fırat nehrinin bir kolu olan Çaltı Çayı vadisi kenarında kurulmuştur.

Denizden yüksekliği 1225 metredir. İlçenin yüzölçümü 2781,56 km karelik bir alanı kaplar.

Doğusunda İliç ve Kemaliye, batısında Kangal, kuzeyinde İmranlı ve Zara, güneyinde Arguvan, Arapgir, Hekimhan ilçeleri ile çevrilidir.

Divriği İlçesi çok dağlık bir bölgeyi içine almaktadır. Dağlar arasında dik ve derin vadiler içerisinde Fırat’ın küçük kolları akmaktadır. Arazi çıplak ve vahşi görünüşlüdür. Toprakları zengin demir madenleri barındırır.

Geçmişte, Mezopotamya’ya demir ihraç ederek zenginliğini arttıran yörede ortaçağda inşa edilmiş olan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası en önemli tarihi cazibe merkezidir. Dağların yüksek, serin ve yaylacılığa elverişli şeklide otlaklarla kaplı olması, ayrıca toprak veriminin düşüklüğü’de yaylacılığı ön plana çıkarmıştır.

Kardeş Payı 2. sezon fragman