İncir Reçeli kahvaltı sahnesi nerede / hangi kafede çekildi?

İncir Reçeli filminde Duygu ve Metin karakterlerinin kahvaltı yaptığı bir mekan var. Bu kafenin adı nedir, nerededir?

İncir Reçeli filmindeki kahvaltı sahnesi Ayvansaray’daki Molla Aşkı Teras Cafe‘de yapıldı.

Molla Aşkı Teras Cafe’nin açık adresi: Ayvansaray Mahallesi, Paşa Hamamı Sokak, No 70, Fatih, İstanbul

Telefon numarası: (0212) 534 86 44

Ayrıntılı harita için resmin üzerine tıklayın

Molla Aşkı Cafe harita

İncir Reçeli’nin çekildiği kafe saat 10.00’da açılıyor ve 24.00’e kadar hizmet veriyor.

Mekanda alkol yok. Ortalama olarak iki kişiye 40 liralık hesap geliyor.

Molla Aşkı Kafe manzara

İncir Reçeli filminin çekildiği kafe: Molla Aşkı

Molla Aşkı sitesinde mekan hakkında bu açıklama yapılıyor:

İstanbul’un beş de ikisini seyredebileceğiniz, Roma, Bizans ve Osmanlı yazar, çizer üstadlarının en meşhurlarını toplayıp sohbet yapıp ilham aldıkları yer… Mollaaşkî Fatih Cafe’ den baktığınız zaman, Avrupa ile Asya’nın tarihinin derinliklerinde birbirleri ile kenetlendiğini seyredebilirsiniz. Şöyle bir ufka baktığınız zaman Kayışdağ’ ını, Haydarpaşa’yı, Selimiye kışlasını, sağ uç noktaya baktığınız zaman 600 yıl Dünya tarihini şekillendiren Osmanlı’nın Payidahdı Topkapı Saray’ını, sol uca baktığınız zaman ise Cenovalıların, Cenevizlilerin Galata’sını, tarihin iki şahidi gibi görebilirsiniz. Biraz daha gözlerinizi aşağı indirdiğiniz zaman 3 semavi din kardeş olmuş birbirlerine sarılmışlar. Yavuz Selim han Camii, hemen altında tarihte benzeri olmayan Rum Kırmızı Mektebi, hemen altında Patrikhane, hemen altında Bulgar Kilisesi yanlarında Yahudi Sinagogunu almışlar.

Tarihe halı gibi serilmiş binlerce yıllık Vodinal Caddesi. Cenovalı ve Cenevizlilerin, Romalıların, Bizanslıların, Arapların, Perslerin, Osmanlı’nın, Rum’un, Yahudi’nin, Ermeni’nin, Süryani’nin, Çingene’ni,n Arnavutlar’ın, Boşnak’ ların, Tatarlar’ın, Rusların ticaret caddesi, Ustura Kemal’lerin ve tulumbaların ceket omuzda yürüdüğü naraların göğü deldiği Mişonlar’ ın Agoplar ‘ ın mezelerin mis gibi koktuğu balat…

Haliç’in soluna baktığınızda Taksim’i Şişhane’yi Kasımpaşa’yı, Fatih Sultan Mehmet Han’ın karadan denize gemileri indirdiğini görür gibi olursunuz.Şişhane sırtlarından ufka doğru baktığınızda İstanbul’ un gelinlik kızı Çamlıca tepesini görürsünüz. O güzel gelini düşünürken Haliç’ in Marmara ile buluşup seviştiğini seyredersiniz, Galata köprüsüne hayranlıkla bakarken ufka dalarsınınız Lonca’nın müzik sesleri sizleri mest eder, hayal dünyasına kaybolur gidersiniz. Roma’nın ilk yazlık sarayının üstünde çay içtiğinizi ancak ezan sesleriyle anlarsınız.