Enes Kanter siyasi görüşü? Hangi politik tarafa yakın?

Enes Kanter, Avrupa Basketbol Şampiyonası için Milli Takıma çağırılmadı.

Milli Takım koçu Ergin Ataman, Enes’i kadroya almama gerekçesi olarak “Geçen yıl göreve geldiğimde beyaz bir sayfa açacağımı ve tüm oyuncuları görmek istediğimi belirttim. Bu dönemde de sıcak temas kurmaya çalıştık. Ancak Enes’ten geçen yıl tüm iyi niyetli çabalarıma rağmen yanıt alamadım” dedi.

Buna karşılık Enes Kanter “Sunulan sebepler gerçeği yansıtmıyor ve kadroya alınmama sebebim inandığım değerler ve siyasi görüşüm” diye açıklama yaptı.

ENES KANTER’İN SİYASİ GÖRÜŞÜ NEDİR?

Enes Kanter, Gülen cemaatine yakın bir isim olarak tanınıyor. Ayrıca, cemaate yakın Samanyolu Koleji’nde eğitim gördü.

Enes Kanter daha önce neden milli takıma gelmemişti?

2013 Avrupa Şampiyonası elemeleri için aday kadroya davet edilmesine rağmen gelmeyen Enes Kanter, dönemin TBF Başkanı Turgay Demirel tarafından veto edilmiş ve bir daha milli takıma çağrılmayacağı açıklanmıştı.

12 Dev Adam’ın, Slovenya’daki 2013 Avrupa Şampiyonası’ndaki ağır Yunanistan yenilgisi sonrasında ise Enes Kanter, Twitter hesabından “Hahahahha” diye bir mesaj yayınlamış ve büyük tepki çekmişti.

Ancak daha sonra Enes Kanter’le TBF arasındaki buzlar erimiş ve şu anki TBF Başkanı Harun Erdenay, iki defa ABD’ye giderek temasta bulunmuştu.

Demirel ise “Ergin Ataman’ın form durumuna göre kadroda görmek istediğini düşünüyoruz. Sonuçta biz, en iyi kadromuzla turnuvaya gitmek istiyoruz. Ama o konu, teknik kadroya bağlı” demişti.

Bunun üzerine Ergin Ataman, Enes Kanter’i 2014 FIBA Dünya Kupası’nın aday kadrosuna aldı. Ancak o dönem Utah Jazz forması giyen Kanter, dizinden yaşadığı sakatlık nedeniyle yine milli takıma katılamamıştı.

Öte yandan bu dönemde AKP ve Fethullah Gülen Cemaati arasındaki savaş patlak verdi. Cemaate yakın Samanyolu Koleji’nde eğitim görmüş olan Enes Kanter, AKP-Cemaat savaşı sırasında da Gülen’e olan sevgisini her fırsatta dile getirmişti. Bu süreçte Enes Kanter’in TBF’ye, TBF yönetiminin de Kanter’e olan mesafeli tavırları dikkat çekmişti.