Diriliş Ertuğrul yönetmeni, senaristi ve yapımcısı kim?

Diriliş Ertuğrul dizisini kim yönetiyor, yapımcılığını kim üstleniyor. Diriliş Ertuğrul yönetmeni, senaristi ve yapımcısı kimdir? İşte bu iki konu hakkında bilgiler…

TRT 1 dizisi Diriliş Ertuğrul’un yönetmenliğini Metin Günay yapıyor.

Metin Günay, 1963 Isparta doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Mimarlık bölümünü bitirdi.

Metin Günay set hayatına Süper Baba dizisi ile başladı. Süper Baba dizisi ve Gerilla filmlerinde sette görev yaptıktan sonra ilk yönetmenliğini Gurbetçiler dizisiyle yaptı.

Daha sonra Ekmek Teknesi dizisinin yönetmenlik koltuğuna oturdu.

Metin Günay

Metin Günay

Daha sonra İki Aile ve Pars: Narkoterör dizilerin yönetmenliğini üstlendi.

Ve son olarak Diriliş Ertuğrul dizisinde yönetmenlik yapıyor.

Metin Günay gazetelere röportaj veren, medyaya çıkan bir isim değil. Diriliş Ertuğrul dizisinin tanıtımında bile kısa bir açıklamada bulunup bunları söyledi: “Diriliş Ertuğrul, şimdiye kadar yapılmış en zor projelerden birisi. Seyircimiz bu zorluğu görerek mutlaka hakkını verecektir. Çünkü samimi bir iş, inanılarak yapılan bir iş. Farklı bir iş, inşallah nasibi de bol olur”

Diriliş Ertuğrul yapımcısı ve senaristi: Mehmet Bozdağ

Diriliş Ertuğrul dizisinin yapımcılığını Tekden Film’in kurucu ortağı Mehmet Bozdağ yapıyor. Mehmet Bozdağ aynı zamanda dizinin senaristliğini üstlenmiş durumda.

1983 doğumlu olan Mehmet Bozdağ daha önce Gönül Hırsızı dizisinin yapımcılığını üstlendi. Ayrıca Ustalar, Alimler ve Sultanlar filminin hem senaristliğini hem yapımcılığını yaptı.

Mehmet Bozdağ, Diriliş Erduğrul dizisi hakkında şunları anlattı:

“Yola çıkarken bir sorumuz vardı tarihe. 1071’de Anadolu’ya Türkler geliyor, ardından 1096’da Haçlı seferleri başlıyor ve 1243 Kösedağ savaşıyla da Moğollar Anadolu’da bir hakimiyet mücadelesine başlıyor. Bu 3 emperyal kuvvetin Anadolu’da vermiş olduğu hakimiyet mücadelesinde neden Haçlılar ve Moğollar değil de Türkler galip geliyor ve dünyaya tarihin en ihtişamlı medeniyetlerinden biri olan Osmanlı medeniyetini armağan ettik. Ertuğrul Gazi, bu hikayenin başlangıç noktası. Tarihin seyrini değiştiren bir avuç kahraman adamın hikayesini izleyicilerle buluşturmaya karar verdik. Bu dizi için bine yakın kostüm dikildi, 60 kişilik dekor ve sanat ekibi 4 ay gibi uzun bir müddet gece gündüz çalıştı. 4 bin metrekare kumaş kullanıldı. Bu proje için atlarımız özel seçildi. 3 ay boyunca ana karakterler ve figürasyon ekibi bizzat proje için çalıştı. Dizide ceylanından tutun diğer hayvanlara kadar aşağı yukarı da 70-80 tane de hayvan kastı yer aldı